Amsterdam – Top 10 turistických lákadiel

0

Kedy je najvhodnejší čas navštíviť holandskú metropolu? Jednoznačne na jar! Nie nadarmo sa vraví, že Holandsko je krajinou tulipánov a veterných mlynov.Amsterdam je rozmanité mesto a má čo ponúknuť nielen nadšencom floristiky, ale aj architektúry, umenia, uvoľneného životného štýlu a samozrejme – mestskej cyklistiky.

Ponúkame vám zopár tipov na miesta a atrakcie, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť.

Historické centrum, plavba kanálmi (domy)

Centrum mesta je pomerne veľké a nie nadarmo sa Amsterdamu vraví aj Benátky Severu. Pozoruhodným faktom je, že žiadne dva domy v centre mesta vraj nie sú úplne totožné. Navyše, všimnite si, že veľa domov sa nakláňa smerom do ulice. Nie je to kvôli tomu, že by pôvodní Amsterdamčania nepoznali vodováhu. Pravým dôvodom je, že stavby sú pomerne úzke (z ekonomických dôvodov – ceny pozemku) a preto nebolo možné presúvať nábytok cez schodisko. Volili preto jednoduchšiu alternatívu – pomocou žeriavu (vstavaného v priečelí domu) prenášali veľké kusy nábytku priamo cez okno.

Ak vás unaví prechádzanie po meste, nasadnite na vyhliadkovú plavbu a užite si pohľady na mesto sprevádzané pútavým výkladom o mestských reáliách.

Begijnhof

Ak vojdete do nenápadnej uličky pri Gedempte Beginensloot, ocitnete sa doslova v oáze uprostred rušného centra mesta. Typické amsterdamské domčeky s upravenými predzáhradkami a trávnikom na námestí pôsobia doslova idylicky. Atmosféru umocňuje historický kostolík, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou areálu.

Van Goghovo múzeum

Byť v Amsterdame a nenavštíviť aspoň jedno múzeum? Nemožné. Bez prehnaných očakávaní sme si vybrali práve múzeum Van Gogha. Nakoniec to bol jeden z top zážitkov. Tri poschodia Van Goghovej tvorby od jeho úplných začiatkov („uhladené“ maľby striktne zobrazujúce realitu) až po jeho vrcholné diela, ktoré akoby boli z iného sveta. Navyše, jeho tvorba je nenásilne prepájaná so životnými udalosťami, ktorými práve prechádzal. Za každým obrazom je príbeh a ten súvis je fascinujúci!

Múzeum Anny Frankovej

Tragický príbeh o mladom dievčati, ktoré sa ukrývalo v dome pred nacistami počas druhej svetovej vojny. Zo zápiskov z jej denníka je známe, čím všetkým si musela prejsť, aké boli jej sny a túžby a čo jej dodávalo silu vydržať. Je to silný príbeh, ktorý donúti na chvíľu sa zamyslieť, čo všetko považujeme za samozrejmosť a za čo môžeme byť vďační.

Rijksmuseum

Holandské národné múzeum s rozsiahlou zbierkou diel maliarov a umelcov. Azda viac vám napovie notoricky známy 3D nápis I Amsterdam, ktorý sa nachádza pred areálom múzea. Ktoré písmenko by ste si vybrali na fotku vy? ?

Red Light District (Štvrť červených svetiel) a Coffee Shops

Kultúrny šok alebo fenomén? Po zotmení sa štvrť Walletjes mení na spleť červených svetiel, ktoré naznačujú prítomnosť sporo odetých žien v presklených výkladoch. Najstaršie remeslo je paradoxne propagované priamo v historickom centre mesta, a stáva sa tak lákadlom, resp. turistickou atrakciou pre davy ľudí.

Povestné holandské coffee shopy netreba dlho hľadať. Sú strategicky rozmiestnené po centre Amsterdamu… a napokon, nájdete ich aj podľa čuchu ?  Pre množstvo turistov je to must-visit miesto. (pre nezainteresovaných – coffee shops nie sú o káve, a pozor aj na koláčiky).

Keukenhof

Iba 30 minút od Amsterdamu sa nachádza najväčší kvetinový park v Európe. Nájdete tu nespočetné množstvo tulipánov, narcisov, krokusov usporiadaných do precízne nadizajnovaných obrazcov. Otváracia sezóna je na jar, zvyčajne koniec marca až koniec mája. Treba počítať, že sa tu zdržíte aspoň 3-4 hodiny, ale zážitok rozhodne stojí za to.

A´DAM lookout (vyhliadka na mesto)

Konečne aj Amsterdam má svoju vyhliadku. Odvezte sa z hlavnej vlakovej stanice trajektom (plavba netrvá viac ako 2 minúty) na priľahlý ostrov a nasmerujte to priamo k najvyššej budove. Nielenže si budete môcť pozrieť mesto z vtáčej perspektívy, ale pre milovníkov adrenalínu je možnosť vyskúšať vyvýšenú hojdačku priamo na vrchole vyhliadky!

(Do not) Rent a bike

Amsterdam a bicykle – to k sebe neodmysliteľne patrí. Nenechajte sa však zlákať prvou požičovňou bicyklov predtým, než si „okúsite“ mesto na vlastných nohách. Amsterdamské ulice sú pomerne úzke a preplnené, pohyb komplikuje množstvo áut, električiek, bicyklov a chodcov. Obdivovať atmosféru mesta, architektúru či obchodíky je počas riadenia bicykla takmer nemožné. Takže odporúčame požičať tento prostriedok až keď sa dostatočne nabažíte mesta a zvyknete si na premávku typu „Svieti červená, ale ešte to stihnem“.

Amsterdamské wafle a palacinky

V tomto meste hladní veru nebudete. V meste je široká ponuka reštaurácií a stánkov s jedlom, stačí si len vybrať podľa vlastného vkusu. Či už sú to steak houses, belgické/holanské hranolky, wafle na desiatky spôsobov…. My sme neodolali banánovo-čokoládovým palacinkám neďaleko múzea Anny Frankovej. Rozhodne to stálo za to!

Aké sú vaše dojmy z Amsterdamu?

Zdieľať

Pridajte komentár: