Letím prvý krát – všetko čo potrebujete vedieť pred letom!

52

Máte pred sebou svoj prvý let lietadlom? Alebo ste leteli už veľmi dávno a zabudli ste, ako to na letisku a v lietadlách chodí? Zahoďte svoje obavy a prečítajte si základné pravidlá, rady a zásady, ako sa správať a postupovať na letisku a v lietadle.

1. Kúpa letenky

Zakúpiť letenku je v celku jednoduchá záležitosť, pričom máte na výber mnoho spôsobov:

Kúpa letenky cez cestovnú kanceláriu/agentúru

Najjednoduchšou alternatívou je zveriť sa do rúk odborníkov v cestovných kanceláriách a agentúrach. Tí Vám vyhľadajú letenku na mieru a zabezpečia všetky potrebné formality s jej vybavením. Samozrejme, táto možnosť bude pre Vás aj najdrahšia a časovo zdĺhavá, keďže je potrebné navštíviť priamo pobočku, prípadne vykomunikovať potrebné detaily telefonicky alebo e-mailom.

Kúpa letenky prostredníctvom vyhľadávacieho portálu

Oveľa pohodlnejšou formou je využiť služby niektorého vyhľadávacieho portálu na letenky (napr. Pelikan.sk), kde iba zadáte požadované parametre letu ako odkiaľ a kam chcete letieť, dátum požadovanej cesty, počet cestujúcich a o pár sekúnd Vám portál ponúkne mnoho kombinácií letov presne podľa Vašich požiadaviek.

Následne si už len zvolíte ideálnu alternatívu, prípadne doplnkové služby a letenku uhradíte online prostredníctvom platobnej karty alebo internetového bankovníctva.

Týmto spôsobom ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, keďže takýto portál Vám dokáže ponúknuť tie najlacnejšie alternatívy letu.

Kúpa letenky priamo u leteckej spoločnosti

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí si najradšej všetko vybavia svojpomocne, letenky si môžete objednať aj priamo na internetových stránkach jednotlivých leteckých spoločností.

Ešte nemáte letenku? Pozrite si zopár tipov na aktuálne lacné akciové letenky.

Potrebujete poradiť s nákupom? Radi Vám poradíme. Neváhajte a napíšte nám.

2. Pred príchodom na letisko

Skôr ako sa vydáte na letisko, je potrebné pamätať na niekoľko vecí. Venujte im dostatočnú pozornosť, aby ste predišli nečakaným prekvapeniam na letisku a v najhoršom prípade zmeškaniu Vášho letu alebo neumožnenie nastúpenia na palubu lietadla.

Cestovné doklady
Za cestovné doklady sa považujú platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Pred odletom si skontrolujte platnosť cestovných dokladov. V niektorých krajinách môžu vyžadovať, aby cestovný doklad mal platnosť aj pol roka po plánovanom termíne pobytu.

Cestujem s občianskym preukazom

V rámci Európskych krajín patriacich do Schengenského priestoru môžete cestovať iba s platným občianskym preukazom. (Tip: majte pri sebe vždy aj kópiu Vášho dokladu. V prípade straty alebo odcudzenia Vám táto kópia môže uľahčiť riešenie vzniknutých problémov).

Pokiaľ pri rezervácii letenky uvediete ako doklad cestovný pas aj napriek tomu, že by Vám stačil občiansky preukaz, zoberte si so sebou pas, pretože by Vás nemuseli pustiť do lietadla.

Cestovné doklady si nezabudnite pribaliť do batožiny. Radšej dva krát skontrolovať, ako zistiť na letisku, že ich nemáte.

Letenka
V dnešnej dobe sa už upustilo od klasických papierových leteniek, ktoré poznáte z filmov. Väčšinou Vám stačí prísť na letisko, preukázať sa na odbavovacej kontrole (check-in) platným dokladom a na základe rezervácie v systéme Vám vydajú palubný lístok (Boarding pass).

V prípade nízkonákladových leteckých spoločností, resp. pokiaľ Vaša letecká spoločnosť umožňuje tzv. online check-in, je potrebné, aby ste si doma vytlačili Váš palubný lístok (Boarding pass) a mali ho na letisku pri sebe. Inak Vám nebude umožnené nastúpiť do lietadla.

V rámci modernizácie je na niektorých letiskách k dispozícii aj tzv. self check-in, ktorý slúži pre cestujúcich s príručnou batožinou. Na základe Vašej rezervácie letenky si z check-in kiosku vytlačíte svojpomocne palubný lístok priamo na letisku. (Slovenské letiská tento systém zatiaľ nevyužívajú. Stretnúť sa s nim môžete napríklad na Viedenskom letisku.)

Batožina
Do lietadla si môžete zobrať podpalubnú a príručnú batožinu. Platia pre ne rôzne pravidlá.

Podpalubná batožina

Podpalubná batožina – je batožina, ktorá je počas letu umiestnená v podpalubí lietadla v jeho nákladnom priestore. Pred odletom si skontrolujte, či Vaša letenka zahŕňa aj podpalubnú batožinu a ak áno tak aká je jej maximálna hmotnosť.

Do podpalubnej batožiny si môžete zbaliť v zásade všetko, čo potrebujete na Vašu cestu. Veci, ktoré by ste mohli potrebovať počas letu (napr. lieky, peniaze, doklady), prípadne cennosti si radšej vezmite do príručnej batožiny. Predídete tak prípadným problémom a škodám spôsobeným stratou Vašej batožiny (pri hodnotnejšej batožine zvážte jej poistenie proti strate a krádeži).

Pri letoch s prestupom zvykne batožina občas zablúdiť, preto sa oplatí pre istotu nechať si v príručnej batožine aj zopár vecí na prvé dni pobytu, aby ste mali v čom chodiť, pokiaľ Vaša batožina priletí za Vami.

Pozor dávajte aj na nadrozmernú batožinu, za ktorú si môžu letecké spoločnosti účtovať poplatky navyše. Taktiež jej odbavenie na letisku sa zvykne realizovať na špeciálnom odbavovacom pulte pre nadrozmernú batožinu.

Keďže na letiskách nezaobchádzajú s batožinou v rukavičkách, ale väčšinou dosť surovo, oplatí sa pri drahších kufroch investovať do zabalenia do ochrannej fólie. Predídete tak zničeniu kufra prípadne jeho neželanému otvoreniu. Túto službu nájdete na väčšine letísk, samozrejme za poplatok.

Po príchode na letisko odovzdáte podpalubnú batožinu pri Vašej odbavovacej prepážke (chceck-in).

Príručná batožina

Príručná batožina – je batožina, ktorú máte počas letu pri sebe v kabíne lietadla. Umiestňuje sa do skriniek nad sedadlami, v prípade menších kúskov batožiny (kabelka, príručná taška, malý batoh) pod sedadlo pred Vami.

Väčšinou máte jednu veľkú (napr. kufor, batoh) a jednu malú príručnú batožinu (napr. kabelka, taška na notebook) v cene letenky, v každom prípade sa ale radšej uistite (najmä v prípade nízko nákladových spoločností), či je to tak a aké sú jej maximálne rozmery a hmotnosť. Umiestnenie nadrozmernej a príliš ťažkej batožiny do podpalubia Vám môže spôsobiť nemalé dodatočné náklady.

Pri príručnej batožine by ste mali venovať pozornosť aj jej obsahu. V rámci zvyšovania bezpečnosti a ochrany cestujúcich v leteckej doprave je preprava niektorých predmetov v príručnej batožine zakázaná, resp. platia tu prísne pravidlá pre prepravu gélov, tekutín a aerosólov.  V príručnej batožine je zakázané prepravovať strelné zbrane a ich napodobeniny, výbušné a horľavé látky, omračujúce zariadenia, predmety s ostrým hrotom alebo hranou, pracovné nástroje a tupé predmety, ktoré sú schopné spôsobiť vážne zranenie.

V rámci bezpečnostnej kontroly na letisku Vám skontrolujú obsah príručnej batožiny a zakázané predmety budú vylúčené z prepravy. V prípade závažnejšieho porušenia a pokusu dostať na palubu lietadla zakázaný predmet, Vás môžu podrobiť hĺbkovej prehliadke batožiny a výsluchu, v preukázaných prípadoch Vás môžu vylúčiť z prepravy bez náhrady, resp. postúpiť udalosť na prešetrenie polícii.

Aj neúmyselné zabudnutie nožíka v príručnej batožine môže spôsobiť Vaše zdržanie na bezpečnostnej kontrole a následné zmeškanie letu. Venujte preto kontrole Vašej batožiny pred odletom dostatočnú pozornosť.

Úplné znenie nariadenia Európskej komisie č. 185/2010 o preprave príručnej batožiny

Cesta na letisko
Ak máte zbalené kufre a nachystané doklady, je čas vybrať sa na letisko.

Kedy sa mám vybrať na letisko?

Kedy sa mám vybrať na letisko?
Check-in sa otvára väčšinou 2 hodiny pred plánovaným odletom, pričom brána (gate) sa uzatvára pol hodinu pred plánovaným odletom. U niektorých leteckých spoločností a na rôznych letiskách môžu byť tieto časy rozdielne, preto Vám odporúčame overiť si tieto informácie ešte pred cestou na letisko.

V tomto intervale by ste mali na letisku stihnúť check-in, bezpečnostnú kontrolu a cestu k Vašej odletovej bráne (Gate). Na malých letiskách sa to dá zvládnuť do 10 minút, na väčších treba rátať s hustejšou premávkou a teda aj väčším počtom cestujúcich. Preto radšej príďte na letisko skôr (2 hodiny pred plánovaným odletom by mali bohato stačiť) a vyhnite sa prípadným stresom a čakaním v radách.

Ako sa dostanem na letisko?

Ako sa dostanem na letisko?
Letiská zvyknú mať vybudované dobré dopravné spojenie s blízkym okolím. Možnosti dopravy si môžete skontrolovať v profile jednotlivých letísk na naše stránke, prípadne na domovských webových stránkach letiska.

Tip: Doprava na Letisko Bratislava, Doprava na Letisko Košice, Doprava na Letisko Sliač, Doprava na Letisko Viedeň

Aký dopravný prostriedok použiť pri doprave na letisko?

Aký dopravný prostriedok použiť pri doprave na letisko?

 • Automobil – je pohodlným spôsobom dopravy na letisko, pričom Vás neobmedzuje žiadny cestovný poriadok, treba však rátať s poplatkom za parkovanie na letisku.
 • Autobus – väčšinou najlacnejšou a často aj najpomalšou alternatívou, ako sa dostať na letisko je využitie autobusovej dopravy. Cestu si naplánujte podľa cestovného poriadku a rátajte aj s prípadným meškaním spojov.
 • Vlak/Metro – pokiaľ má letisko dostupné spojenie s vlakom/metrom, zvykne to byť veľmi pohodlný a rýchly spôsob dopravy, ktorý sa oplatí využiť. Ceny bývajú v porovnaní s autobusmi vyššie, ale častokrát ušetríte až polovicu času potrebného na dopravu.
 • Taxislužba – najjednoduchším a najdrahším spôsobom dopravy je využitie taxi služieb. Dopravia Vás priamo z pred Vašich dverí až po dvere odletovej haly.

3. Na letisku

Pokiaľ letíte prvý krát, môže Vám navigácia na letisku pripadať komplikovaná a spôsobovať zbytočný stres. Nemajte však strach. Systém fungovania a postupnosť krokov na všetkých letiskách je veľmi podobná a po prečítaní nasledujúcich riadkov by Vám nemala robiť žiadny problém.

Príjazd na letisko
Po príjazde na letisko by ste sa mali dostaviť v rámci terminálu do odletovej haly (Departures), kde Vás čaká check-in. Väčšie letiská môžu mať aj niekoľko terminálov, preto Vám odporúčame zistiť vopred, z ktorého terminálu Váš let odlieta.

Čo mám robiť v odletovej hale?

V odletovej hale si na informačných paneloch skontrolujte podľa čísla Vášho letu (je uvedený na letenke, resp. vo Vašej rezervácii letenky) a destinácie kam letíte číslo odbavovacieho pultu (Check-in) a odletovú bránu (Gate). Okrem týchto informácií uvidíte aj plánovaný čas odletu a aktuálny stav letu (prebiehajúci check-in, boarding, meškanie, zrušenie letu prípadne iné dôležité oznamy). Pokiaľ na informačných paneloch ešte nie sú uvedené informácie o čísle odbavovacieho pultu, kľudne sa posaďte a počkajte kým sa objavia (Väčšinou 2 hodiny pred plánovaným odletom).

Väčšina letísk má dobré značenie jednotlivých častí. Vždy sledujte navigačné tabule, ktoré Vás jednoducho dovedú na hľadané miesto. Ak žiadnu navigačnú tabuľu nevidíte, prejdite pár krokov ďalej, poobzerajte sa a určite nejakú nájdete.

Check-in/Self-check-in
Prejdite k Vášmu odbavovaciemu pultu (Check-in) a preukážte sa platným cestovným dokladom. Zároveň tu odovzdáte podpalubnú batožinu. Personál batožinu odváži a zaregistruje a zároveň Vám vydá boarding pass, ktorý Vás oprávňuje vstúpiť na palubu lietadla.

Pokiaľ cestujete iba s príručnou batožinou a Vaša letecká spoločnosť umožňuje online check-in, je potrebné aby ste ho vykonali najneskôr 2 hodiny pred plánovaným odletom a zároveň prišli na letisko s už vytlačeným boarding passom. V taktomto prípade kontrolu na check-ine preskočíte a pokračujete priamo k bezpečnostnej kontrole.

Palubný lístok/Boarding Pass
Je na ňom uvedené meno, číslo letu, trasa, číslo terminálu (v prípade väčších letísk), odletová brána (Gate) a označenie sedadla v lietadle. Oprávňuje Vás k vstupu do letiskových priestorov za bezpečnostnou kontrolou a do samotného lietadla.

Bezpečnostná kontrola/Security Control
S palubným lístkom sa teraz vyberieme k bezpečnostnej kontrole. Na navigačných tabuliach hľadajte označenie bezpečnostnej kontroly alebo označenie „K odletovým bránam“ „To Gates“. Bezpečnostná kontrola je tu už ako z názvu vyplýva pre našu bezpečnosť a preto by ste mali strpieť a pokojne vykonať všetky pokyny jej pracovníkov. Akékoľvek neštandardné alebo agresívne správanie môže byť vyhodnotené ako potenciálne nebezpečné a môže Vám spôsobiť následne nepríjemnosti a dokonca až vylúčenie z prepravy.

Ako prebieha bezpečnostná kontrola?

Ako prebieha bezpečnostná kontrola?
Pri vstupe do zóny bezpečnostnej kontroly Vám skontrolujú palubný lístok a následne prebehne samotná kontrola.

 • Kontrola príručnej batožiny – všetku batožinu je potrebné vyložiť na pás a do pripravených boxov. Elektronika ako mobilné telefóny, fotoaparáty, tablety a počítače sa umiestňuje do samostatného boxu, pričom je potrebné vytiahnuť ich z obalu. Tekutiny a gély sa umiestňujú do priehľadného sáčku, pričom maximálny objem týchto látok nesmie prekročiť 1 liter a jedna položka môže mať maximálne 100 ml. Taktiež je potrebné do boxov odložiť všetky kovové predmety z vreciek a z teľa (napr. hodinky, opasky, kovové prstene, mince a pod.). Okrem toho je potrebné vyzliecť si vrchné časti odevu. V niektorých prípadoch Vás požiadajú aj o vyzutie topánok (keďže môžu obsahovať kovové prvky). Batožina prejde kontrolou skenerom. V prípade odhalenia podozrivých predmetov Vás pracovník kontroly môže vyzvať na otvorenie batožiny a zodpovedanie doplňujúcich otázok.
 • Kontrola detektorom kovov – po odložení batožiny na pás Vás kontrola vyzve na prejdenie detektorom kovov. Pokiaľ je všetko poriadku, vezmite si Vašu príručnú batožinu a pokračujte ďalej do odletovej zóny. Môže sa stať, že na Vás vykonajú ešte podrobnú kontrolu ručným detektorom kovov. Na niektorých letiskách sa nachádzajú aj detektory na odhalenie stôp po nebezpečných látkach (ako sú napríklad drogy, výbušniny a pod.), prípadne skener topánok.
Zakázané predmety v príručnej batožine

Z prepravy lietadlom v príručnej batožine sú úplne vylúčené alebo prísne regulované tieto predmety:

 • Tekutiny, gély a spreje – maximálna veľkosť jednotlivého balenia je maximálne 100 ml, umiestniť ich je potrebné do priehľadného uzatvárateľného vrecka, do ktorého sa pohodlne zmestia, pričom ich celkový objem nesmie presiahnuť 1 liter.
 • Nožíky, nožnice a skrutkovače – sú povolené iba ak dĺžka čepele nepresiahne 6 cm, zakázané sú žiletky, veľké nože, ľadové korčule, príbor.
 • Dáždniky – nesmú mať akýkoľvek ostrý hrot, inak sú z prepravy vylúčené
 • Lieky – iba bežne dostupné v balení do 100 ml a v pevnom skupenstve sú akceptované bez lekárskeho predpisu. Akékoľvek väčšie balenie si vyžaduje lekársky predpis (odporúča sa v Slovenskom aj Anglickom jazyku)
 • Akékoľvek strelné zbrane, repliky a imitácie strelných zbraní, náboje a munícia sú zakázané.
 • Ohňostroje, horľavé tekutiny, svetlice, pyrotechnika sú zakázané
 • Športové potreby – ktoré dokážu spôsobiť zranenie (bejzbalové pálky, hokejky, golfové palice, lyže) sú zakázané
 • Potraviny a detská výživa – maximálna veľkosť jednotlivého balenia je maximálne 100 ml, umiestniť ich je potrebné do priehľadného uzatvárateľného vrecka, do ktorého sa pohodlne zmestia, pričom ich celkový objem nesmie presiahnuť 1 liter.

 

Pokiaľ neviete, či niektorý predmet spĺňa podmienky na prepravu v príručnej batožine, odporúčame Vám obrátiť sa na infolinku letiska.

Pasová kontrola
Pokiaľ cestuje mimo Schengenský priestor, musíte prejsť pasovou kontrolou.

Duty Free
Po bezpečnostnej kontrole si môžete nakúpiť a občerstviť sa v Duty Free zóne. Je to bezcolná obchodná zóna, pričom veľa krát tu zoženiete napríklad lacný alkohol a cigarety, prípadne značkové parfumy a oblečenie. Niektoré letiská začínajú pripomínať veľké obchodné centrá a pred odletom si dokážete kúpiť takmer všetko, čo Vás napadne.

Môžem si v Duty Free zóne kúpiť vodu a občerstvenie na palubu lietadla?

Áno. Pokiaľ nemáte v cene letenky občerstvenie, môžete si tu kúpiť napríklad vodu a iné tekutiny, ktoré môžete vziať so sebou na palubu (pre tekutiny zakúpené v Duty-free zóne neplatí limit 100 ml na balenie a 1 liter na celý obsah). Na palubu lietadla Vám väčšinou akceptujú jednu nákupnú tašku z tejto zóny.

Gate/Boarding
V odletovej hale je potrebné priebežne sledovať informačné tabule, na ktorých sú priebežne aktualizované informácie o najbližších letoch. V momente, keď sa pri Vašom lete objaví informácia o tom, že sa začína s nástupom do lietadla – tzv. „Boarding“, presuňte sa k Vašej odletovej bráne – „Gate“. Pracovníkovi letiska sa preukážete platným cestovným dokladom a palubným lístkom (Boarding passom). Následne si už len chvíľu počkáte a podľa pokynov personálu sa presuniete do pripraveného lietadla. Nikam sa netlačte, lietadlo bez Vás v tomto momente neodletí.

Gate Closed - Čo mám robiť, uzatvorili mi odletovú bránu?

Pokiaľ sa na informačných tabuliach objaví informácia, že Váš let už má zatvorenú odletovú bránu „Gate Closed“, máte smolu. Zmeškali ste svoj let. Aj keby bolo ešte lietadlo stále na letisku a cestujúci doň nastupovali, personál letiska Vám už nemusí umožniť vstup na palubu. Môžete ich však skúsiť prehovoriť.

Pred uzatvorením brány väčšinou vyvolávajú menom chýbajúcich pasažierov nahlásených na let. Pokiaľ Vás volali a vy ste to nepočuli alebo ignorovali, zrejme ich už nepresvedčíte.

Nezostáva Vám nič iné, len sa zmieriť s tým, že dnes nepoletíte a opustiť priestor letiska.

4. V lietadle

Aby ste pomohli urýchliť nástup do lietadla, skontrolujte si na palubnom lístku, ktorými dverami je pre Vás najlepšie nastúpiť do lietadla. Nastúpením prednými dverami a pretláčaním sa cez celé lietadlo do zadnej časti iba predĺžite nastupovanie všetkých cestujúcich a prispejete tak k meškaniu Vášho letu.

Nájdite si svoje miesto (označenie nájdete na palubnom lístku – boarding passe), odložte batožinu a urýchlene sa usaďte. Ďalej postupujte podľa pokynov palubného personálu.

Čo ma čaká na palube lietadla

Pred tým, ako sa lietadlo odlepí od zeme palubný personál skontroluje uloženie Vašej batožiny, požiada Vás, aby ste sa pripútali a predvedie Vám bezpečnostné inštrukcie pre daný typ lietadla.

Štart lietadla – počas štartu sa pohodlne usaďte a užívajte si silu motorov a zrýchlenie lietadla. Prvé vzlietnutie býva pre väčšinu ľudí najväčší zážitok. V priebehu cca. 15-25 minút stúpania sa dostanete do letovej hladiny.

Trávenie času počas letu – počas letu môžete podľa možností daného lietadla využívať jeho zábavný systém, v prípade nízkonákladových spoločností a charterových letov si musíte vystačiť s vlastnou knihou, časopisom, mobilom/tabletom. Môžete sa taktiež kochať pohľadom z okna, prípadne si zdriemnuť. Počas letu Vám môže palubný personál ponúknuť rôzne občerstvenie. Počas štartu a pristátia je zakázané používanie elektronických zariadení a počas letu musia byť všetky v tzv. letovom režime.

Pristátie lietadla – posledných 20-30 minút letu prebieha klesanie lietadla na pristátie a aktivity palubného personálu s tým spojené.

Poradíme Vám: 10 tipov, ako úspešne zvládnuť let bez stresu!

5. Po prílete do cieľovej destinácie

Po bezpečnom pristátí v cieľovej destinácii sa presuniete z lietadla do príletovej haly, v ktorej si vyzdvihnete batožinu a následne opustíte priestory letiska. Pokiaľ cestujete mimo Schengenský priestor, prejdete ešte pasovou kontrolou.

Vyzdvihnutie podpalubnej batožiny

Vyzdvihnutie podpalubnej batožiny
Pokiaľ cestujete aj s podpalubnou batožinou, v príletovej hale nájdete na informačných tabuliach informáciu o prepravnom páse (Baggage claim), na ktorom vyložia batožinu z Vášho letu (na tabuliach je potrebné sledovať číslo letu a destináciu, odkiaľ ste odlietali). Prejdite k pásu a počkajte, kým naň vyložia Vašu batožinu.

Stratila sa mi batožina, čo mám robiť?

Pokiaľ sa na prepravnom páse neobjavila Vaša batožina, zachovajte pokoj a vyhľadajte reklamačné miesto pre straty a nálezy batožiny. S pracovníkmi spíšete zápisnicu a po nájdení batožiny Vám bude bezplatne doručená na adresu, ktorú uvediete v zápisnici.

Kam mám ísť, keď prestupujem na ďalšie lietadlo?

Pokiaľ musíte počas Vášho letu prestupovať (tzn. máte nadväzujúci let), po prílete nevychádzajte z letiska, ale sa presuňte do odletovej zóny. Pri vstupe bude vykonaná kontrola dokladov a príručnej batožiny.

Teraz už viete všetko potrebné pre Váš prvý let. Prajeme Vám šťastný let!

Zdieľať

52 komentárov

 1. Miloš Zima - pridané:

  Dobrý deň. Zlomil som si stehennú kosť. Pri operácii mi do stehennej kosti vložili natrvalo 25cm implantát z chirurgickej ocele. Každý rok v júli lietam na dovolenku. Chcem sa Vás opýtať, čo je potrebné, aby som bez zdržania prešiel bezpečnostnou kontrolou, lebo kov v mojej nohe bude spôsobovať zvukové upozornenie. Potrebujem lekárske potrdenie o kovovom implantáte v mojej nohe? V akej reči musí byť takéto potvrdenie, ak ho budem potrebovať, keďže budem letiet aj naspäť z inej krajiny? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

  • Dobrý deň Miloš. Pre bezproblémový prechod kontrolou budete potrebovať potvrdenie od lekára.
   „Lekárske potvrdenie alebo iný hodnoverný doklad (napr. preukaz pacienta) sa odporúča ukázať na bezpečnostnej kontrole v prípade, že má cestujúci v tele voperovaný kovový predmet, kardiostimulátor, potrebuje inzulínové perá a pod. Potvrdenie by malo byť v slovenskom aj anglickom jazyku, nemusí byť úradne overené, nemá predpísaný vzor.“. Anglickú verziu použijete aj na letisku, z ktorého sa budete vracať (angličtina je akceptovaná na väčšine letísk vo svete).

  • Dobrý deň, zväčša platí, že na palubu si môžete v príručnej batožine vziať so sebou iba cigarety a tabakové výrobky len v množstve potrebnom na cestu, nie však viac ako 2 kartóny cigariet.

 2. Veronika - pridané:

  Dobry den chcem sa spytat letim prvy Krat a moj let je z Budapesti na kolko neovladam Anglicky jazyk tak by som chcela vediet Ci sa do hovorim aj slovensky

  • Dobrý deň, na letisku v Budapešti sa dohovoríte po Maďarsky a Anglicky. Na Slovenčinu sa radšej nespoliehajte. Aj keď s trochou šťastia môžete na check-ine naraziť na osobu, ktorá bude vedieť aj po Slovensky.
   V každom prípade by som sa toho nebál. Po príchode si nájdete na informačných tabuliach podľa čísla letu a destinácie číslo vášho check-inu, kde odnesiete batožinu, vydajú vám palubný lístok a následne sa poberiete na bezpečnostnú kontrolu a následne ku Gatu (bráne), odkiaľ vám poletí samotné lietadlo. V podstate počas odbavovania nemusíte takmer vôbec komunikovať. Stačí vám doklad totožnosti (prípadne vytlačená letenka).

 3. Zuzana Brabcova - pridané:

  Dobry deň,chcela by som spytat mali sme s priatelom odletieť na Cyprus z Vied.letiska ,len bol problem že on bol v systéme a ja nie,mna zaregistrovali po 16:00,prešli sme pasovou aj kontrolov na gate a už nás nepustili do lietadla,boli sme v cestovke že oni za to nemôžu a potom kto na nasej tabuli na Cyprus svietil Boarding tak nechapem,namiesto dovolenky sme psychicky zrútení!!!!

  • Dobrý deň,
   túto situáciu nám je ťažko posúdiť, ale skúste sa obrátiť na leteckú spoločnosť, ktorá spôsobila situáciu, že ste neboli v systéme. Pokiaľ ste však mali platnú letenku a nepustili vás na palubu napríklad z dôvodu preplneného letu, mali ste mať nárok na náhradný let aj s kompenzáciou.

 4. Estera - pridané:

  Dobrý deň ,zajtra letíme do Nórska z Krakowa ,chcela by som sa opýtať koľko cigariet z SK môžem mať v príručnej batožine ??? Vopred ďakujem

  • Dobrý deň,
   zväčša platí, že v príručnej batožine môžete prepravovať iba cigarety a tabakové výrobky len v množstve potrebnom na cestu, nie však viac ako 2 kartóny cigariet. Ale najlepšie urobíte, ak si túto informáciu overtíe na infolinke letiska, z ktorého budete odlietať.

 5. Daniela - pridané:

  Dobrý deň,
  chystáme sa letieť do Bulharska a chceli by sme vedieť či nás teda tiež čaká pasová kontrola.

 6. pau - pridané:

  Dobry den, letim v septembri z budapesti vuelingom, lietam dost casto, ale teraz je to prvy krat co sa neda spravit online check in a mas si to odbavit na letisku, a velmi dobre nerozumiem ci to okienko kde mi vydaju moj platny palubny listok je ine ako to kde zvyknem normalne odovzdavat batozinu? a staci mi ked im predlozim pas a cislo registracie a oni mi akoze vytlacia tu letenku? som z toho trochu zmatena lebo vzdy doteraz som uz mala letenku vytlacenu pred prichodom na letisko a len som odovzdala batozinu… takze neviem velmi dobre ako postupovat..

  • Dobrý deň, na letisku vás pravdepodobne odbavia pri štandardnom checkine, nájdete ho podľa označenia leto na informačných tabuliach v odletovej hale. Ešte zvyknú na letiskách bývať automatické kiosky na selfcheck-in, ale Vueling na letisku v Budapešti podľa našich informácií tieto kiosky nepoužíva.

 7. Dobry den
  letim aj so skupinou ludi v pondelok z Viedne. K dispozicii mam elektronicke letenky. Je potrebne robit checkin vopred alebo postaci prist s vytlacenymi elektronickymi letenkami na checkin a budem standartn a bez poplatkou odbaveny?

  • Dobrý deň,
   či si potrebujete spraviť online check in, záleží od leteckej spoločnosti a leteniek, aké ste si kupili. Pokiaľ máte zaplatenú v cene letenky veľkú podpalubnú batožinu, spravíte si chceck-in priamo na letisku pri odbavovacích check-in pracoviskách. Pokiaľ máte iba príručnú batožinu, chceck-in si spravíte online, prípadne v závislosti od leteckej spoločnosti priamo na letisku a následne s vytlačenou letenkou pôjdete rovno na bezpečnostnú kontrolu.

 8. Dobry den!

  obraciam sa na Vas s prosbou, ci mi neviete poskytnut pomoc ohladne online check in-u v spoločnosti Ryanair.

  Totiz, letime s rodinou do Barcelony a spoločnostou Ryanair spat domov.

  Pri online check-ine, ktory by som chcela vykonat este pred odchodom elektronicky, sa mi neda odcheckovať moj 13ročny syn s menom totoznym ako moj muz. .

  Chcela by som sa informovat tym ze syn ma len 13 rokov, automaticky bol priradeny k môjmu muzovi (s rovnakym menom), to znamena, ze pri online checkine zadam 2x udaje pre môjho muza (datum narodenia, cislo pasu, …), a tak vytlacim palubny listok?

  Zmena udajov pasaziera bude potom vykonana na letisku? Ci moj muz zodpoveda aj za 13rocne dieta a preto 2xsa checkuje???
  Rezervacia bola vykonana aj na syna.
  Kedze Ryanairom letime len spat domov chcem sa vyhnut problémom v zahranici.

  Viete mi prosim Vas poskytnut informacie, ako je to v pripade ked maju deti menej ako 16 a viac ako 2 rokov.

  dakujem za info

 9. Pingback: Šok na istanbulskom letisku - Just My Life

 10. Mária - pridané:

  Dobrý deň.Chcela by som sa informovať, letím do Austrálie po prvý krát, som dôchodkyňa a neviem anglicky.Na letisku vo Viedni či sa dohovorím slovenský alebo maďarský

  • Dobrý deň, na letisku vo Viedni sa dohovoríte Nemecky a Anglicky. Ale možno budete mať šťastie a natrafíte na zamestnancov zo Slovenska alebo slovenských turistov, kt. vám pomôžu s komunikáciou.

 11. Katarína - pridané:

  Dobrý den. Chcela som sa opytať vo februári cestujem lietadlom do Bulharska a mam urobené mostíky na zuboch je potrebné nejaké potvrdenie od zubára. Dakujem

 12. Monika - pridané:

  Dobrý deň v lete letím úplne prvý krát do bulharska aj s mojim 1ročnom synom ako je to zo stravou pre neho do lietadla myslím sunar.A koníčkom.ďakuje za odpoved

  • Dobrý deň, v lietadle v príručnej batožine môžete prepravovať tekutiny v objeme do 100ml, v max objeme 1 liter. Takže keď si to rozdelíte do menších flaštičiek, nemal by byť problém, ale 100% odpoveď vám dajú na infolinke letiska.

 13. Dominik - pridané:

  Dobrý deň,

  Prosím Vás o týždeň odlietam z Viedne do Finska – Ivalo a prestupujem v Helsinkách. Letím spoločnosťou Finnair. Budem musieť v Helsinkách si prevziať kufor z podpalubia a znova ho ísť odovzdať na Checkin alebo to medzi lietadlami premiestnia automaticky?

  Nerád by som ostal bez teplého oblečenia 🙂

  Vopred Ďakujem za odpoveď.

  • Vlado - pridané:

   Uz asi mate po ceste, takze pre vas je odpoved neaktualna, ale ak by to zaujimalo aj inych – ak letite tou istou spolocnostou, alebo prestupujete na let inej „klasickej“ (teda nie low-cost) spolocnosti, pricom medzi priletom a odletom nie je extremne dlha doba (napriklad viac ako 12 hodin), tak nie, batozinu vam prelozia. Ak pouzivate low-cost spolocnost, tak tieto prelozenie batoziny nezabezpecuju, musite si ju vybrat a znovu podat. Aj to je jeden z dovodov, pre ktore neodporucam skombinovat let z viacerych low-cost segmentov. Takisto ak pri prestupe ma uplynut dlhy cas, napriklad cela noc, batozinu vam obvykle vydaju, ale o tomto sa treba dhodnut pri prvom odlete.

 14. Magdaléna - pridané:

  Dobrý deň prajem. Letím úplne prvý krát cez Dubaj na Seychely. Potrebujem zo sebou zobrať 2ks striekačky s fraxiparinom. Do ktorej batožiny zabalím fraxiparin a potrebujem k tomu lekárske potvrdenie. Taktiež sa chcem informovať, či sa šperky (náušnice, prstene) považujú za kovové predmety, t.j. či si ich musím dať dole pri kontrole resp. ak áno kde ich zabaliť?

  Ďakujem.

 15. Olga - pridané:

  Dobrý večer ,rada by som sa opýtala ohladom otca .Letíme po prvý krat,prial si na na 60 tku more.No otecko má robeny 2 krát stent .Trosku okopirujem odborny text ,aby ste vedeli co to je :Stent je v podstate výstuž vytvorená z ultratenkých drôtikov. Pomocou balónikového katétru sa roztiahne v mieste postihnutého úseku artérie a pritlačí aterosklerotické pláty k stene artérie. Zaistí tak dostatočný prietok krvi. Stent je najčastejšie vyrobený z ocele alebo chrom-kobaltovej zliatiny.No moja otázka znie ,ci bude potrebovat potvrdenie od lekára ,neviem ci by tam nepískal a to by ma fakt mrzelo ,velmi sa tesi na dovolenku .Ak sa da bude vdacna za odpoved O.

 16. Roman - pridané:

  Dobrý deň, prosím o oznámenie, či je pri ceste lietadlom, konkrétne do Bulharska, nejak obmedzená či kontrolovaná preprava liekov (myslím bežné lieky proti bolesti, hnačke, kvapky do nosa a pod.) a taktiež kozmetiky (gely, krémy a pod.) Ďakujem

  • Dobrý deň,
   s prepravou bežných liekov by nemal byť problém. Pokiaľ ich však máte v príručnej batožine, treba si ich dať spoločne s kozmetikou do priesvitného vrecúška, pričom celkový objem všetkých tekutín by nemal prekročiť 1 liter a objem jednotlivých položiek nesmie byť väčší ako 100 mililitrov. Pokiaľ to budete prepravovať v podpalubnej batožine (podanej na check-ine), tam tieto obmedzenia neplatia 🙂

 17. Teri - pridané:

  Dobrý deň,prosím Vás,neviete mi poradiť,letíme z Budapešti do Chicaga a beriem so sebou aj golfový kočiar. Berie sa to ako nadrozmerna batožina?
  Ďakujem

 18. Lukas - pridané:

  Dobry chcem sa opytat… idem z prahy na iceland a ja mam na letenke zonu C a moj otec zonu B co to pre nas znamena?

 19. Petra - pridané:

  Dobrý deň,

  na konci júla odlietam do Španielska a chcela by som sa uistiť, či mi naozaj stačí len občiansky preukaz kedže pas mi už neplatí.

  Ďakujem

 20. roman - pridané:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s možnosťou občerstvenia pri krátkom lete (konkrétne Košice -Burgas). Podáva sa niečo v lietadle, prípadne je možnosť zakúpenia nejakej bagety v Duty free zóne? Alebo je človek odkázaný na nejaké zásoby z domu? Ďakujem 🙂

 21. Lukas - pridané:

  Dobrý deň, s priateľkou letíme na Korfu…. máme menší problém s cestou naspäť keďže lietadlo nám odlieta o 9:42 a my sa vieme v ten deň dostať na letisko až pred 9tou….. je to problém ak si check in urobíme online? Letíme s Ryanair. Ďakujem

  • Dobrý deň,
   pokiaľ nemáte zaplatenú podpalubnú batožinu, tak by ste si mali spraviť online check-in aj pri ceste smerom na Corfu, keďže Ryanair si za klasický chceck-in na letisku pýta poplatok navyše.

   • Duri - pridané:

    Dobry den. Chceme ist na dovolenku prvy krat z vacsieho letiska konretne z Viedne. Po anglicky vieme len zaklady. Nebude s tym problem? Naco si dat pozor? Pravdepodobne pojdeme len s prirucnou batozinou

 22. Jana - pridané:

  Dobrý deň, chcem opýtať. Letím v sobotu a neviem ci potrebujem nejaké potvrdenie od zubára, pretože mám fixný strojček na zuboch a nemám predstavu či to nebude signalizovať, keď budem prechádzať bezpečnostnou kontrolou. A ďalšia otázka letím z Košíc do Bruselu, ale medzi pristátie mám v Prahe s tým že príchod do prahy je o 6:20 a boarding na ďalší let do Bruselu začína 6:25,ako dlho trvá boarding a kedy zavrú gate pretože by som rada stihla ten let

 23. Ivana - pridané:

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať. V cene letenky ma mať prirucna batozina rozmer 45x40x25cm. Ja som namerala na prirucnej batozine rozmery 53x38x23cm, a druhá prirucna batozina ma rozmery 50x35x23cm. Bude mi to považované za príručnú batožinu?

 24. Veronika - pridané:

  Krásny deň prajem,

  je to super stránka, dala mi množštvo informácií, ja sama som osobne ešte neletela, ale potrebujem prezistiť, jednu informáciu, pri medzipristátiach dlhšie ako 12 hodín a viac, je vždy potrebné byť a zdržiavať sa vždy iba na letisku, alebo od čoho to závisí – od airoliniek, alebo od krajiny?

 25. Dobry den, prosim o informaciu, po operacii mam v tele titanove klipy a uzivam pravidle lieky. Je potrebne potvrdenie od lekara ? Je povolene si zbalit do podpalubnej batoziny lieky napr. spray na nadchu, proti horucke, kvapky do oci a usi? Letim po prvykrat. Dakujem

 26. ZUZI - pridané:

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať kupujeme dovolenku cez airstop.sk , píšu tam , že musia byť mená rovnaké ako v pase , letíme z Viedne. Musíme mať pasy alebo stačí občiansky preukaz?

  Ďakujem

  • Zdenka Mičekova - pridané:

   Dobry vecer. Letime do Bulharska (jul 2020) po prvy krat lietadlom. Manzel je po transplantacii ladviny uziva denne 20ks liekov, mozeme ich mat v prirucnej batozine? Bojim sa ich dat do kufra, ak by sa stratil manzel bez liekov zomrie.

 27. Alena - pridané:

  Dobrý den,chcela by som sa opýtat .Letím vo februáry z Viedne do Melbourne Thajskou leteckou spoločnostou s prestupom v Bankoku .Je treba v lietadle vyplnit kartu aj ked idem na prestup a nevychádzam z letiskovej haly? Dakujem

 28. maria - pridané:

  dobry den,mam otazku,letime s manzelom z budapesti do australie,neovladame cudzi jazyk,neexistuje dajaka služba,ktora pomoze na letisku s orientaciou,alebo ked sa vyskytne nejaky problem,dakujem

Pridajte komentár: