10 tipov ako úspešne zvládnuť let bez stresu

0

Máte stres a obavy z lietania? Poradíme Vám, ako si jednoducho spríjemníte cestovanie lietadlom a vyhnete sa zbytočnému stresu.

 1. Nákup letenky neodkladajte na poslednú chvíľu.
  Deň pred odletom už môže byť let vypredaný a zároveň ceny sú niekoľkonásobne vyššie.
 2. Vydajte sa na letisko v dostatočnom časovom predstihu.
  Nie je nič stresujúcejšie, ako začať Vašu cestu čakaním v rade na bezpečnostnej kontrole pár minút pred odletom.
 3. Skontrolujte si, čo máte v batožine.
  Objavenie zakázaných predmetov na bezpečnostnej kontrole Vás jednak môže zdržať a vyhnete sa zároveň aj prípadným nepríjemným otázkam pracovníkov kontroly.
 4. Odvážte a premerajte si batožinu a skontrolujte si, aké sú limity na jej prepravu vo Vašom lete. Predídete tým zbytočným hádkam s personálom letiska a prípadným doplatkom za nadváhu alebo nadrozmernú batožinu.
 5. Vezmite si do lietadla pohodlné oblečenie, v ktorom sa cítite príjemne.
  V lietadle strávite aj niekoľko hodín a preto je dôležité mať oblečené niečo, v čom sa Vám bude pohodlne sedieť. Nezabúdajte, že lietadlo je plne klimatizované a teplota býva väčšinou nastavená na nižšie hodnoty. Preto ak nepatríte medzi ľadové medvede a nechcete počas letu prechladnúť, radšej zabudnite na cestovanie v plážovom outfite a pribaľte si pre istotu aj teplý pulóver.
 6. Spôsobuje Vám zmena výšky zaľahnutie v ušiach?
  Pri štarte a pristávaní Vám odporúčame žuvať žuvačku alebo cukrík. Pomôže aj zívnutie alebo „fúknutie“ do nosa (stlačíte si prstami nos a fúknete, ako keby ste sa chceli vysmrkať – tlak v ušiach väčšinou hneď povolí).
 7. Máte strach z lietania?
  Snažte sa na palube lietadla zabaviť nejakou aktivitou. Napríklad čítajte knihu, počúvajte hudbu, prípadne si pozrite obľúbený film. Určite nie je dobré, keď budete celú cestu tŕpnuť a odpočítavať minúty do pristátia. Skúste sa riadiť radou, že pokiaľ sa po palube prechádza s úsmevom palubný personál, všetko je v poriadku.
 8. Nerobia Vám dobre pohyby a nakláňanie lietadla?
  V tomto prípade požiadajte o miesta v prednej časti lietadla, čo najviac do stredu trupu. Tu je cítiť jednotlivé pohyby lietadla najmenej. Pokiaľ sedíte pri okne, Vaše telo pri naklonení lietadla vykonáva najväčší pohyb.
 9. Vadí Vám hluk motorov?
  Opäť pomôže sadnúť si do prednej časti lietadla pred krídlami s motormi. Hluk je v tejto časti lietadla počuteľne nižší.
 10. Čo keď bude počas letu búrka s bleskami?
  Nemusíte sa obávať, lietadlá sú konštruované tak, aby zvládli aj let cez búrku a taktiež prípadný zásah bleskom.

Prajeme Vám príjemný let

Letíte prvý krát? Prečítajte si, čo by ste mali vedieť o cestovaní lietadlom.

Zdieľať

Pridajte komentár: