Lietadlo pristálo na pojazdovej dráhe

0

Pilot spoločnosti Alaska Airlines pristál s lietadlom Boeing 737-900 omylom na pojazdovej dráhe. Stalo sa tak 19. decembra 2015 počas letu N477AS z Chicaga do Seattlu.

Lietadlo pristálo na pojazdovú dráhu T, ktorá sa nachádzala medzi dvoma pristávacími dráhami 16R a 16C. Našťastie sa nikomu z pasažierov nič nestalo a pilot štandardne doviedol lietadlo až k terminálu. Pasažieri si vôbec nevšimli, že nepristávajú na pristávacej dráhe.

Pojazdové dráhy sú cesty na presúvanie lietadiel po letisku a spájajú terminál s bodom odletu alebo pristátia. Vedú popri pristávacíh dráhach, prípadne ich križujú. Pojazdová dráha T na letisku v Siettli je postavená súbežne s pristávacou dráhou v jej v tesnej blízkosti a má úplne rovnakú dĺžku.

Aktuálne prebieha vyšetrovanie letiska a Federálneho leteckého úradu, čo bolo príčinou tejto udalosti. Pristávanie na pojazdovej dráhe je veľmi nebezpečné. Keby sa v čase nehody na pojazdovej dráhe objavilo iné lietadlo, mohlo dôjsť k obrovskej leteckej katastrofe. Počasie v čase udalosti bolo jasné a prvé predpoklady vedú k tomu, že pilom pristával vizuálne a nesledoval dostatočne navigačné prístroje. Okrem toho, pristávaciu dráhu otvorili po rekonštrukcii len deň pred touto udalosťou a na povrchu ešte chýbali typické čierne stopy od pneumatík pristávajúcich lietadiel. Aj to mohol by jeden z dôvodov, ktore zmiatli pilota. Skutočnú príčinu však odhalí až vyšetrovanie.

Ostáva dúfať, že podobné omyly so šťastným koncom sa nebudú opakovať.

Zdroj: www.bizjournals.com, www.flightradar24.com

Zdieľať

Pridajte komentár: